RACE East of Scotland Childrens Championship              DATE 6 MARCH 2005
OFFICIAL RESULTS
JURY                                           TECHNICAL DATA
TD                    F.STADDLE                COURSE NAME CAIRNWELL
REFEREE               G.TRAYNOR                START                  782M
ASST REFEREE                                   FINISH                 647M
CHIEF OF RACE         B.GRAY                   VERTICAL DROP          135M




                      1st RUN                        2nd RUN
COURSE SETTERS        N.SMITH                        R.NAISMITH      
FORERUNNERS     - A - C.HENDERSON              - A - C.HENDERSON     
                - B - S.FERRY                  - B - S.FERRY         
                - C -  .                       - C -                 
                - D -                          - D -                 
                - E -                          - E -                 

NUMBER OF GATES       37                             37
START TIME            09.45                          11.00
WEATHER: SUNNY              
                           SNOW: FIRM               TEMPERATURE S: -4C   F: -2C 
------------------------------------------------------------------------------

PL   ST  SEED COMPETITOR --------------CLUBS   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     NO  CODE SURNAME FORENAMES                1st RUN 2nd RUN TIME     POINTS

  1  34 12970 CADMAN Lauren           \STS 1990 40.22  39.51   79.73    0.00
  2  31 30466 NORTON Sarah         SSC\    1991 41.90  42.15   84.05   32.51
  3  30 30353 MCGHEE Lyndsey       SSC\ASC 1990 42.73  42.76   85.49   43.35
  4  33 30351 MACFIE Catriona      ASC\    1990 44.79  43.55   88.34   64.79
  5   0 30611 GIBSON Fiona         SSC\    1993 47.75  47.62   95.37  117.70
  6  39 30630 MACDONALD Eilidh     BSC\    1991 50.60  50.34  100.94  159.61
  7  35 30469 ROSS Susan           GSS\    1992 52.67  52.07  104.74  188.21
  8  38 30633 GUEST Charlie        SSC\    1993 54.43  52.48  106.91  204.54
  9  36 30295 HOPE Kirsty          SSC\BSC 1991 46.55  65.03  111.58  239.68
 10  32 30355 BRUCE Kim            SSC\    1990 72.90  41.51  114.41  260.98


 DID NOT START 1st RUN
    None

 DID NOT FINISH 1st RUN
    None

 DISQUALIFIED 1st RUN                           GATE        JUDGE
    None

 DID NOT START 2nd RUN
    None

 DID NOT FINISH 2nd RUN
    None

 DISQUALIFIED 2nd RUN                           GATE        JUDGE
    None



RACE East of Scotland Childrens Championship              DATE 6 MARCH 2005
OFFICIAL RESULTS
JURY                                           TECHNICAL DATA
TD                    F.STADDLE                COURSE NAME CAIRNWELL
REFEREE               G.TRAYNOR                START                  782M
ASST REFEREE                                   FINISH                 647M
CHIEF OF RACE         B.GRAY                   VERTICAL DROP          135M

                      1st RUN                        2nd RUN
COURSE SETTERS        N.SMITH                        R.NAISMITH      
FORERUNNERS     - A - C.HENDERSON              - A - C.HENDERSON     
                - B - S.FERRY                  - B - S.FERRY         
                - C -  .                       - C -                 
                - D -                          - D -                 
                - E -                          - E -                 

NUMBER OF GATES       37                             37
START TIME            09.45                          11.00
WEATHER: SUNNY              
                           SNOW: FIRM               TEMPERATURE S: -4C   F: -2C 

------------------------------------------------------------------------------

PL   ST  SEED COMPETITOR --------------CLUBS   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     NO  CODE SURNAME FORENAMES                1st RUN 2nd RUN TIME     POINTS

  1  56 30348 WALKER Ross          SSC\    1990 37.57  37.76   75.33    0.00
  2  51 12946 GREENWOOD James      DHO\ASR 1990 38.25  38.43   76.68   10.75
  3  55 30526 STANG Alastair       SSC\GSC 1992 40.26  38.38   78.64   26.36
  4  62 30349 GIBSON Gordon        SSC\    1990 38.98  40.15   79.13   30.27
  5  53 30381 MATTHEW Andrew       ASC\    1990 39.97  39.73   79.70   34.81
  6  54 30515 GUNN Cameron         MSC\    1992 40.12  40.04   80.16   38.47
  7  58 30374 ROBERTSON Ewan       GDN\    1990 40.41  39.86   80.27   39.35
  8  57 41242 TUCKER William       SLP\    1991 42.34  41.12   83.46   64.76
  9  77 30571 WEST Rhys            BSC\    1991 42.90  42.32   85.22   78.77
 10  59 30408 O'REILLY Duncan      CSC\    1990 43.27  43.65   86.92   92.31
 11  72 13371 DANBURY Bruce           \TOQ 1990 44.17  43.25   87.42   96.30
 12  66 30601 GRANT Andrew         GDN\    1991 44.70  43.66   88.36  103.78
 13  61 12971 CADMAN Piers            \STS 1991 45.09  44.61   89.70  114.46
 14  76 30614 RYAN Euan            SFS\    1993 45.58  44.89   90.47  120.59
 15  75 30563 TOTTEN Callum        BSC\    1990 48.42  45.17   93.59  145.44
 16  67 14827 WRIGHT Craig         SC \VIK 1991 48.45  46.15   94.60  153.48
 17  64 12522 GASH Richard         SSE\XSC 1991 50.05  50.14  100.19  198.01
 18  74 30555 MCWHIRTER Scott      GLA\    1992 64.49  48.76  113.25  302.03
 19  63 30463 DRUMMOND Ross        CSC\    1991 65.04  49.08  114.12  308.96
 20  68 30566 WARDLE Cai           ASC\    1992 70.66  47.07  117.73  337.71
 21  50 30354 MAVOR Sean           SSC\    1990 79.99  39.86  119.85  354.60
 22  79 30454 JOHNSTONE Alasdair   BSC\    1990 76.51  43.46  119.97  355.56
 23  73 14308 BANNISTER Harry         \TOQ 1991 74.24  46.26  120.50  359.78
 24  70 30561 MACDONALD Eoin       GDN\    1991 63.22  60.47  123.69  385.19
 25  80 30612 MAVOR Lewis          SSC\    1993 92.45  46.49  138.94  506.65


 DID NOT START 1st RUN
     52  30427  DOWNIE Iain
     60  30410  MCWILLIAM Kerr
     65  30413  MALCOLM Mathew
     71  30615  BONALLO Kyle

 DID NOT FINISH 1st RUN
    None


 DISQUALIFIED 1st RUN                           GATE        JUDGE
     69  17089  MCKELVEY Nicholas                8          K.MATTHEWS

 DID NOT START 2nd RUN
    None


 DID NOT FINISH 2nd RUN
    None

 DISQUALIFIED 2nd RUN                           GATE        JUDGE
     78  14926  BAKER Jordan                    10          WEST



RACE East of Scotland Childrens Championship              DATE 6 MARCH 2005
OFFICIAL RESULTS
JURY                                           TECHNICAL DATA
TD                    F.STADDLE                COURSE NAME CAIRNWELL
REFEREE               P.TRAYNOR                START                  782M
ASST REFEREE                                   FINISH                 647M
CHIEF OF RACE         B.GRAY                   VERTICAL DROP          135M

                      1st RUN                        2nd RUN
COURSE SETTERS        D.HOUSTON                      C.PARKS         
FORERUNNERS     - A - C.HENDERSON              - A - C.HENDERSON     
                - B - S.FERRY                  - B - S.FERRY         
                - C -  .                       - C -                 
                - D -                          - D -                 
                - E -                          - E -                 

NUMBER OF GATES       40                             40
START TIME            12.45                               
WEATHER: SUNNY              
                           SNOW: FIRM               TEMPERATURE S: -4C   F: -2C 

------------------------------------------------------------------------------

PL   ST  SEED COMPETITOR --------------CLUBS   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     NO  CODE SURNAME FORENAMES                1st RUN 2nd RUN TIME     POINTS

  1  34 30355 BRUCE Kim            SSC\    1990 43.20  41.31   84.51    0.00
  2  30 12970 CADMAN Lauren           \STS 1990 43.92  42.39   86.31   12.78
  3  33 30466 NORTON Sarah         SSC\    1991 47.09  45.25   92.34   55.59
  4  32 30351 MACFIE Catriona      ASC\    1990 48.05  48.07   96.12   82.43
  5  38 30611 GIBSON Fiona         SSC\    1993 52.69  50.00  102.69  129.07
  6  35 30469 ROSS Susan           GSS\    1992 56.08  54.35  110.43  184.03
  7  36 30295 HOPE Kirsty          SSC\BSC 1991 60.05  51.87  111.92  194.60
  8  39 30633 GUEST Charlie        SSC\    1993 57.76  57.19  114.95  216.12
  9  37 30630 MACDONALD Eilidh     BSC\    1991 58.38  60.09  118.47  241.11


 DID NOT START 1st RUN
    None

 DID NOT FINISH 1st RUN
    None

 DISQUALIFIED 1st RUN                           GATE        JUDGE
     31  30353  MCGHEE Lyndsey                  29          GIBSON

 DID NOT START 2nd RUN
    None

 DID NOT FINISH 2nd RUN
    None

 DISQUALIFIED 2nd RUN                           GATE        JUDGE
    None



RACE East of Scotland Childrens Championship              DATE 6 MARCH 2005
OFFICIAL RESULTS
JURY                                           TECHNICAL DATA
TD                    F.STADDLE                COURSE NAME CAIRNWELL
REFEREE               P.TRAYNOR                START                  782M
ASST REFEREE                                   FINISH                 647M
CHIEF OF RACE         B.GRAY                   VERTICAL DROP          135M

                      1st RUN                        2nd RUN
COURSE SETTERS        D.HOUSTON                      C.PARKS         
FORERUNNERS     - A - C.HENDERSON              - A - C.HENDERSON     
                - B - S.FERRY                  - B - S.FERRY         
                - C -  .                       - C -                 
                - D -                          - D -                 
                - E -                          - E -                 

NUMBER OF GATES       40                             40
START TIME            12.45                               
WEATHER: SUNNY              
                           SNOW: FIRM               TEMPERATURE S: -4C   F: -2C 

------------------------------------------------------------------------------

PL   ST  SEED COMPETITOR --------------CLUBS   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     NO  CODE SURNAME FORENAMES                1st RUN 2nd RUN TIME     POINTS

  1  54 30348 WALKER Ross          SSC\    1990 41.06  39.93   80.99    0.00
  2  62 30354 MAVOR Sean           SSC\    1990 42.61  42.11   84.72   27.63
  3  59 30515 GUNN Cameron         MSC\    1992 44.26  42.23   86.49   40.75
  4  57 30349 GIBSON Gordon        SSC\    1990 44.41  42.87   87.28   46.60
  5  55 41242 TUCKER William       SLP\    1991 44.82  42.83   87.65   49.34
  6  60 30374 ROBERTSON Ewan       GDN\    1990 46.18  44.63   90.81   72.75
  7  56 30526 STANG Alastair       SSC\GSC 1992 42.59  53.80   96.39  114.09
  8  58 12971 CADMAN Piers            \STS 1991 47.95  48.69   96.64  115.94
  9  66 30601 GRANT Andrew         GDN\    1991 49.34  48.14   97.48  122.16
 10  74 30612 MAVOR Lewis          SSC\    1993 51.81  49.05  100.86  147.20
 11  71 14308 BANNISTER Harry         \TOQ 1991 51.83  50.43  102.26  157.58
 12  75 14926 BAKER Jordan            \TOQ 1992 52.00  50.59  102.59  160.02
 13  77 30563 TOTTEN Callum        BSC\    1990 50.63  53.86  104.49  174.10
 14  79 30454 JOHNSTONE Alasdair   BSC\    1990 54.57  52.55  107.12  193.58
 15  67 14827 WRIGHT Craig         SC \VIK 1991 53.68  53.55  107.23  194.39
 16  80 30555 MCWHIRTER Scott      GLA\    1992 56.15  54.17  110.32  217.29
 17  68 30566 WARDLE Cai           ASC\    1992 64.12  49.25  113.37  239.88
 18  64 12522 GASH Richard         SSE\XSC 1991 56.73  57.60  114.33  246.99
 19  50 30381 MATTHEW Andrew       ASC\    1990 70.76  43.66  114.42  247.66
 20  72 30614 RYAN Euan            SFS\    1993 66.54  48.24  114.78  250.33
 21  73 13371 DANBURY Bruce           \TOQ 1990 67.83  48.22  116.05  259.74
 22  76 30571 WEST Rhys            BSC\    1991 59.72  67.40  127.12  341.75
 23  78 30561 MACDONALD Eoin       GDN\    1991 67.99  68.34  136.33  409.98
 24  69 17089 MCKELVEY Nicholas       \ULS 1991 92.74  86.32  179.06  726.53


 DID NOT START 1st RUN
     51  30427  DOWNIE Iain
     52  30410  MCWILLIAM Kerr
     65  30413  MALCOLM Mathew
     70  30615  BONALLO Kyle

 DID NOT FINISH 1st RUN
     53  12946  GREENWOOD James
     61  30408  O'REILLY Duncan

 DISQUALIFIED 1st RUN                           GATE        JUDGE
     63  30463  DRUMMOND Ross                   33          WRIGHT

 DID NOT START 2nd RUN
    None


 DID NOT FINISH 2nd RUN
    None

 DISQUALIFIED 2nd RUN                           GATE        JUDGE

    None